Rádio Vatikán

19. února 2008 v 20:54 | Petricek
Poprvé se vysílání Vatikánského rozhlasu ozvalo 12. února 1931. Po vypuknutí 2. světové války se rádio, navzdory rušení, stalo cenným prostředkem svobodného zpravodajství.

Vatikánský rozhlas byl už tehdy řízen mezinárodním redakčním týmem jezuitů a jeho programy byly vysílány v devíti jazycích. Po skončení války byl rozšířen redakční tým a vysílání obohaceno o další jazyky. Bylo však potřeba silnějších vysílačů a směrových antén. Proto byly v roce 1954 zahájeny práce na výstavbě vysílacího střediska v Santa Maria di Galeria. Do provozu bylo pak slavnostně uvedeno 27. října 1957.

V roce 1958 byl zahájen provoz nových studií a redakcí v někdejším Muzeu Petrianum. V době druhého vatikánského koncilu v letech 1962-1965 rozhlas vysílal už ve 30 jazycích.

Nové sídlo Vatikánského rozhlasu bylo otevřeno 29. ledna 1970 v Palazzo Pio. V té době rádio vysílalo 19 - 20 hodin denně ve 32 jazycích a k dispozici mělo vysílače o výkonu více než 1 000 kW. Pracovalo tu 280 lidí ze 38 zemí.

V době studené války byl důležitým prostředkem, který katolické křesťany, žijící ve východním bloku, informoval o dění ve světové církvi a umožňoval jim tak pocítit sounáležitost s katolíky po celém světě.


České vysílání Rádia Vatikán

U kolébky českého vysílání stál pražský arcibiskup Josef Beran, který 23. února 1947 požádal ve Vatikánu o zvláštní vysílání pro Československo. Jeho iniciativu československá vláda podpořila.

První mimořádné vysílání pro Československo proběhlo 22. dubna 1947 při zahájení jubilejních svatovojtěšských oslav. Pravidelné vysílání pak začalo 24. prosince 1947.

Organizací a přípravou pořadů byl pověřen P. Václav Feřt se skupinou českých a slovenských bohoslovců. Vysílalo se třikrát týdně 15 minut - v pondělí, ve středu a v pátek v 19.00.

Po Únoru 1948 nastalo pro české a slovenské vysílání nové období - muselo nahrazovat komunisty zrušené katolické vysílání Československého rozhlasu. Roku 1950 proto komunistický režim začal jeho vysílání rušit.

Rádio Vatikán se spolupodílelo na boji o náboženskou svobodu v Československu, informovalo o nepravé Katolické akci organizované komunisty a o postojích Svatého stolce.

Václavu Feřtovi začali vypomáhat P. Kořínek a P. Pelikán. V roce 1953 do rádia nastoupil P. Petr Ovečka a setrval v něm 17 let. Právě na něm ležela příprava českého vysílání v letech nejtěžšího stalinského útlaku. Přestože informační kanály vysychaly, dovedl si opatřit, díky své píli a organizačním schopnostem, dostatek materiálů, které byly posilou pro československé krajany. Poté, co byl pověřen vedením latinské sekce, začal československým kněžím a věřícím ovládajícím latinu, předávat informace také v tomto vysílání, které rušeno nebylo.

Roku 1970 do české sekce nastoupil P. Josef Koláček. V roce 1973 převzal její vedení a až do konce roku 2001 stál v jejím čele.

zdroj: Totalita
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zzpcajhuave zzpcajhuave | E-mail | Web | 23. dubna 2009 v 5:08 | Reagovat

WNDdlG  <a href="http://kirdsmlfpojf.com/">kirdsmlfpojf</a>, [url=http://sqhproyzixlm.com/]sqhproyzixlm[/url], [link=http://igimiwdsszkb.com/]igimiwdsszkb[/link], http://hfnkxnhiljwi.com/

2 bkzlgcl bkzlgcl | E-mail | Web | 22. května 2009 v 6:46 | Reagovat

ptifhy  <a href="http://sothisdpwelt.com/">sothisdpwelt</a>, [url=http://lcewpxeydumc.com/]lcewpxeydumc[/url], [link=http://isznntxfvrcb.com/]isznntxfvrcb[/link], http://kpqtjbyenmgq.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama