Severní Korea vyzkoušela první jadernou bombu

9. října 2006 v 12:04 | Petricek
Severní Korea v pondělí ráno vyzkoušela svou první jadernou bombu. Oznámila to jihokorejská agentura Yonhap. Vzápětí severokorejská oficiální agentura KCNA vydala zprávu o úspěšném podzemním jaderném testu s tím, že nehrozí žádné nebezpečí úniku radioaktivity. Američtí zpravodajci stále informaci ověřují, nicméně již nyní jsou přesvědčeni o tom, že je pravdivá. Rusko uvedlo, že si je "stoprocentně jisté", že test proběhl. Svět testy odsoudil a žádá sankce proti KLDR.

SOUL - "Jaderná zkouška byla provedena se stoprocentní úspěšností našich znalostí a technologií," oznámila KCNA. Pchjongjang, který zamýšlený test oznámil minulý týden s odvoláním na "extrémní hrozby Spojených států rozpoutáním jaderné války", ignoroval výstrahy od mezinárodního společenství.

Jaderné centrum v Kildžu

KLDR provedla jadernou zloušku v lokalitě Kildžu, která je vzdálená asi 20 kilometrů od moře. Americká rozvědka zde již v srpnu zaznamenala podezřelé pohyby vozidel, které vyvolaly dojem, že tam je možná jaderná střelnice. O tom, že KLDR provede test co nejdříve, se spekulovalo už koncem minulého týdne.
O Kildžu se již po desetiletí mluví jako o místě, kde má KLDR středisko pro vývoj a testování jaderných zbraní. To jí údajně v roce 1958 pomohl zbudovat Sovětský svaz. V posledních několika desetiletí nebylo o aktivitách jaderného střediska nic známo.

USA žádá RB OSN o akci

Americké zpravodajské služby nyní horečně pracují na ověření zprávy. Washington však již uvedl, že je pravděpodobné, že jaderná zkouška proběhla. Proto Spojené státy požádaly Radu bezpečnosti OSN, aby urychleně projednala a zakročila proti "provokatérství KLDR, které nemůže být tolerováno".
Jižní Korea, jejíž bezpečnostní rada státu se ráno v Soulu sešla na mimořádném zasedání, pozastavila dodávka humanitární pomoci svému severnímu sousedovi. Jihokorejská armáda je v nejvyšším stavu pohotovosti.
V reakci na chování KLDR Japonsko uvedlo, že pokud se provedení jaderného testu potvrdí, představuje "vážnou hrozbu", zatímco Čína zkoušku odsoudila coby "nestoudnost".

Geologové potvrdili seizmický otřes

Jihokorejské ministerstvo zahraničí posléze upřesnilo, že k testu došlo v 10:36 hodin místního času (03:36 SELČ), kdy jihokorejské zpravodajské služby zaznamenaly seizmický otřes. Americký geologický ústav potvrdil, že na severovýchodě KLDR odhalil seizmickou aktivitu, která se časově shodovala s dobou uskutečnění nukleárního testu.
"Nedokážeme poznat, zda šlo o slabé zemětřesení, nebo o něco jiného, třeba o explozi," uvedl představitel ústavu Bruce Presgrave. Seizmickou aktivitu na Korejském poloostrově ohlásila i Austrálie.
Rada bezpečnosti OSN v pátek v jednomyslně přijatém, leč nezávazném prohlášení KLDR varovala před provedením jaderné zkoušky, ale neupřesnila případné sankce, ani nepohrozila silovým zásahem.

Svět test odsoudil

Sousedé KLDR i představitelé dalších států světa v prvních reakcích odsoudili jaderný test, jehož úspěšné uskutečnění Severní Korea oznámila, a pohrozili komunistickému státu tvrdou reakcí.
Bílý dům označil pravděpodobnou jadernou zkoušku v KLDR za provokaci.
"Jižní Korea nemůže tolerovat" jadernou Severní Koreu, uvedl mluvčí jihokorejské vlády Jun Te-jong. KLDR podle něj musí přijmout veškerou odpovědnost za dopady tohoto testu. "Musí okamžitě ukončit svůj nukleární program a vrátit se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní," podotkl Jun.

KLDR připravena k "totální válce"

Severní Korea již letos v červenci provedla zkoušku několika raket, včetně obávané mezikontinentální střely Tepodong-2. Tepodong-2, která by údajně mohla zasáhnout i Aljašku, se zřítila 42 vteřin po startu poté, co explodovala.
Brzy poté se nechala slyšet, že neučiní "nejmenší ústupek" Spojeným státům a je připravena k "totální válce". Prohlásil to severokorejský vůdce Kim Čong-il, který reagoval na rozhořčení, jež Pchjongjang způsobil raketovými zkouškami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kim Kim | E-mail | Web | 10. října 2006 v 17:25 | Reagovat

Šjong ti ťaň, ku-jo tchi nij.ku wu!!!!!!!! překlad: neserte mě, vy antikomunistický kolaboranti!!!!!!!

2 pavliCZECH pavliCZECH | 10. října 2006 v 17:25 | Reagovat

ahhhhh, Kime?

3 Petricek Petricek | Web | 10. října 2006 v 17:59 | Reagovat

Kime a cim te serem..??? To si zapomnel napsat.

4 Kim Kim | 10. října 2006 v 21:16 | Reagovat

ahhhh

5 Petricek Petricek | Web | 11. října 2006 v 8:48 | Reagovat

ahh kime, jak ty me mrzis..

6 Vasek Vasek | 11. října 2006 v 14:11 | Reagovat

Hmmm, pánové, nedávno jsem viděl na ČT2 neuvěřitelný dokument o Číně, jak si tam komouši hezky žijou a na vrchních 200 000 lidí maká těch dalších téměř 900mil. příšerný - a v téhle zemi mají být olimpijské hry - to je děs, vždyť jen na stavbě stadionů zemře či není vůbec vyplaceno tisíce dělníků - ty lidi tam umíraj proto aby mohla bejt nejpompéznější nejdražší nejlepší olimpiáda - propagace Komunismu!!! Nesouhlasím, ale naprosto s tím, že v této zemi olimpiáda bude - kdybych měl možnost, nebo tu moc nařídit aby byl učiněn bojkot, tak bych obeslal všechny demokratické státy, ať tam své sportovce eposílají, ALE - dallší velký problém, proč by to dělali, když jim čína neuvěřitelně levně vyrobí na co si vzpomenou - vyrobí, to ano, ale kdo tím trpí - zas obyčejní lidé, kteří dřou 16hod denně, aby se jejich dítě naučilo v placených školách aspoň číst a psát!!!

7 Vasek Vasek | 11. října 2006 v 14:15 | Reagovat

Čus Petricku, mam takovej navrh - vzhledem k tomu, že máš mail, či dokonce jiné kontakty na tvůrce antikomunistických stránek navrhuji vytvořit celostátní petici proti pořádání OH v Číně.

- uvidíme

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama