Český boj s komunisty: nutnost, nebo hra?

12. října 2006 v 10:56 | Petricek
Na český vládní můstek vylezl nový kapitán a ohlásil: "Mým zásadním úkolem je zabránit komunistům v návratu k moci." Stejný cíl dnes s Mirkem Topolánkem sdílí většina představitelů zdejší demokratické politiky. A tak se šestnáct let po celonárodní protikomunistické vzpouře rozléhá Českem varovný chór: hlavně udržme na uzdě rudé! Spolu s tím ale na všech stranách kvete se stejnými rudými přátelská spolupráce. Takže proč se vlastně naši politici návratu komunistů bojí?

Ta budova v pražské ulici Politických vězňů se nedá přehlédnout. Nad mohutnými sloupy zapuštěnými do fasády vlají vlajky s rudými hvězdami, pod nimi šedivý vrátný s podezřívavým pohledem střeží železná vrata ne nepodobná průchodům v pankrácké věznici. Sídlo české komunistické strany je dokonalým strojem času na výlety do minulosti. A pro mnohé také dokladem, že když takhle strana vypadá ve své výkladní skříni, pak v temných zákrutech uvnitř to bude skutečné maso. O samotných obyvatelích této pražské adresy a celého stranického a voličského zázemí KSČM se ale ví překvapivě málo. Vlastně jen to, že se nás před tou značkou snaží lídři demokratických stran ze všech sil uchránit jako před obrovským nebezpečím, které po nás přitom překvapivě pořád už už natahuje ruku. Naposled to vyslovil právě šéf ODS a čerstvý premiér Mirek Topolánek: "Koketování s podporou komunistů zpochybnilo náš celý polistopadový vývoj. Budu pořád bojovat za to, abych zabránil komunistům v cestě k moci." Nicméně čestný předseda Topolánkovy strany se díky vyprošené podpoře KSČM stal před třemi lety prezidentem. A nedávný přemet šéfa lidovců Miroslava Kalouska navíc dokázal, jak snadno se na české politické scéně může boj proti komunistům zvrtnout ve spojenectví s nimi. Je tedy namístě pátrat, v čem vlastně to "komunistické nebezpečí" podle našich politiků spočívá, jak velké je a zda na obranu před ním stačí jen slova, slova, slova.

Když se zeptáte občanských demokratů, jakou konkrétní hrozbu představuje návrat komunistů k moci, odpovědí jsou většinou obecná hesla o otočení politického kormidla. "Znamenalo by to legitimizaci nedemokratické strany, která se nevyrovnala se svou minulostí. A my máme povinnost zabránit nejhorším scénářům," říká například místopředseda ODS Pavel Bém, který v tisku před volbami několikrát kritizoval sbližování sociálních demokratů a komunistů. Jaké jsou ty nejhorší scénáře, má strana nějaké analýzy možného vývoje či nebezpečí vyplývající ho přímo z komunistického programu? "Vlastně nevíme, co by komunisté udělali," říká Bém. "Jestli by zrušili úřad pro dokumentaci a vyšetřování svých zločinů nebo něco jiného. Návrat před listopad 89 asi nehrozí. Ale udělat si analýzu, co by návrat komunistů k moci znamenal, by stálo za to, to jste mě inspiroval."
Volební manažer ODS a spolutvůrce její politické strategie senátor Jiří Šneberger si po delším uvažování konkrétní možnost, jak by komunisté zadusili nebo přidusili demokracii, vybavuje: "Z jejich projevů vyplývá, že by chtěli ovládnout mediální trh a zmírnit kritiku, která se na ně snáší." No ale po tom přece v Česku zatím touží každá strana. "Určitě by chtěli začít realizovat svůj program," zkouší to dál Šneberger. Které jeho body představují nebezpečí pro demokracii? "To se takhle konkrétně nedá říct, asi by začali s odposlechy, zestátňovali by podniky, kriminalizovali oponenty… Jenom odhaduji, to se nedá dopředu modelovat, protože neznáme jejich budoucí výsledek ve volbách." Ale není riskantní neustále mobilizovat proti straně, kterou ODS prakticky nezná? Obecná varování přece hrozí tím, že k nim lidé nakonec ohluchnou. "Není ani tak důležité, co by komunisté udělali. Pro nás je upozorňování na nebezpečí jejich návratu k moci hlavně otázkou naší morální integrity. Legitimizace komunistů by znamenala facku polistopadovému vývoji," shrnuje Pavel Bém. Dobrá, ale v takovém případě by člověk považoval za nemožné je čas od času - když se to hodí - žádat o politickou podporu. "Podívejte, Václav Klaus uspěl v tajné volbě a není jisté, zda dostal hlasy od komunistů, nebo od zástupců tehdejší koalice," odráží výtku Šneberger. "A na radnicích bychom s nimi spolupracovat neměli, s tím názorem souhlasím. Straně to neprospívá."

Shrňme to. V české politice se s dostatečnou voličskou podporou pohybuje "protisystémová" strana, která je pro ostatní hráče na scéně těžko přijatelná, a tím blokuje přirozené fungování politického systému. Logické by bylo, aby demokratické strany tento problém analyzovaly a dohodly se na tom, zda skutečně představuje hrozbu a jak ji případně eliminovat. Jak se ukázalo, takové analýzy neexistují. Proti ne zcela jasnému nebezpečí se bojuje jen rétoricky a ještě ne důsledně. Nebo dělají politici i něco jiného, než že před komunismem varují a "stavějí hráze"? "My jsme ve sněmovně podpořili zákon o protiprávnosti komunistického režimu a lustrační zákon," říká Marián Hošek. První ovšem skomírá na úbytě, neboť opravdu jen těžko může být něco "protiprávní", když to zároveň má své zástupce v parlamentu a jeho vyznavači rozhodují o volbě hlavy státu, druhý zase nemířil ani tak na "komunismus" jako konkrétně na udavače politické policie. "Dnes se nedá dělat prakticky nic jiného než s komunisty nespolupracovat," dodává Hošek. Stoupenci "nespolupráce" z řad lidovců i ODS připouštějí, že taková taktika nenese ovoce, ale prý stačí několik let počkat a lidé si uvědomí, že hlasy pro izolovanou stranu, která nemůže nic ze svého programu prosadit, jsou vyhozené. A odvrátí se od ní.
Kromě této naděje dnes existují, vzato do krajnosti, jen dvě možnosti, jak se s reziduem minulosti vypořádat: buď komunisty zrušit, nebo je integrovat. "Jejich zákaz jsme prošvihli na začátku devadesátých let a podíl na tom měl i dlouholetý prezident Václav Havel," míní místopředseda ODS Pavel Bém.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vasek Vasek | 13. října 2006 v 10:51 | Reagovat

Hmmm, zrovna v ODS je bejvalejch komoušů až hanba, to samé v ČSSD ...

Komunistům jak bývalým, tak těm dnešním bych zakázal jakýkoli vstup do politiky, to samé všem politikům, kterým se dokázala jakákoli nekalá činnost - a navrch bych jim znárodnil majetek, tak - :-)

2 pavliCZECH pavliCZECH | 13. října 2006 v 14:09 | Reagovat

a kdo by pak vysedával a lelkoval v parlametu?????

3 Mira Mira | 16. října 2006 v 0:26 | Reagovat

Přátelé, blíží se nám volby, tak z jaký strany si zvolíte svého komunistu? Nebo snad už někde nejsou?

4 Thomas Thomas | 1. listopadu 2006 v 14:28 | Reagovat

Komunisti jsou horší než prasata, protože ti vám alespoň nic neberou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama