Papež o komunismu

4. září 2006 v 16:06 | Petricek
Papež Pius XI., vlastním jménem Achilles Ratti, pocházející z chudé rodiny živnostníka, zastával úřad Sluhy služebníků Božích v letech 1922 až 1939. Mezi jinými významnými dokumenty vydal 19. března 1937, na den svátku sv. Josefa, encykliku Divini Redemptoris. Do češtiny ji přeložil dr. Bedřich Vašek a vydal v Lidovém knihkupectví a naNádkladatelství v Olomouci ještě téhož roku 1937. Ze zajímavého textu vyjímáme:

"Komunism dále zbavuje člověka svobody, tohoto duchovního základu mravního života, odnímá lidské osobnosti jakoukoli důstojnost, a jakoukoli mravní oporu proti vzpouře slepých pudů. V poměru jednotlivce ke společnosti jest upíráno jakékoli přirozené právo lidské osobnosti, protože ta není v komunismu ničím jiným než pouhým kolečkem v soustavě; dále ve vzájemných vztazích lidí mezi sebou hlásá komunism zásadu naprosté rovnosti a neuznává nějaké nadřízenosti a autority zřízené Bohem, nevyjímaje ani autoritu rodičů; nýbrž prvým a jediným zdrojem tak zvané autority a podřízenosti mezi lidmi jest mu kolektivum. Ani nepřiznává jednotlivcům nějaké vlastnické právo nad přírodními statky a nad výrobními prostředky, protože z nich pramení vlastnická práva nad statky jinými; důsledkem prý by tedy byla vláda člověka nad člověkem. Právě proto je prý nutné, aby až do základů byl zrušen tento druh soukromého vlastnictví, jakožto prvý zdroj veškerého hospodářského otroctví.

Tím, že tato nauka odpírá lidskému životu jakoukoli posvátnost a duchovní ráz, přirozeně snižuje manželství a rodinu na čistě libovolné a občanské zařízení, nebo na pouhý důsledek určitého hospodářského řádu; popírá existenci manželského pouta povahy právně-mravní, pouta, o kterém by nemohla rozhodovati libovůle jednotlivců nebo kolektiva; popírá tudíž i nerozlučitelnost manželství. Zvláště sluší vytknouti, že pro komunism není žena nějak vázána na rodinu nebo na domácnost. Hlásaje emancipaci ženy, odvádí ji od života rodinného a od péče o dítky a strhuje ji do veřejného života a do kolektivní výroby v téže míře jako muže, přesunuje péči o krb a o potomstvo na společnost. Odpírá se konečně rodičům právo výchovy, chápe se toto právo jako výlučné právo společnosti a jenom ve jménu společnosti a z jejího zmocnění smějí je rodiče vykonávati."

Pozoruhodné je i to, co papež říká o médiích:

"Třetí mohutnou pomocí pro rozšíření komunismu jest opravdová vzpoura mlčení ve velké části světového nekatolického tisku. Pravíme vzpoura, protože jinak nelze si vysvětliti, že tisk, který se tak lačně shání i po malicherných každodenních příhodách, mohl tak dlouho mlčeti o zločinech v Rusku, Mexiku a také z velké části ve Španělsku páchaných, a mluvil poměrně tak málo o tak rozsáhlé světové organisaci, jako je moskevský komunism. Toto mlčení má částečně svou příčinu v krátkozraké politice a jest podporováno různými tajnými silami, které již odedávna usilují zničiti křesťanský sociální řád."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavliCZECH pavliCZECH | 4. září 2006 v 18:14 | Reagovat

petře, kdo na to prosim tě upozornil?ahhhhh

2 Petricek Petricek | 4. září 2006 v 22:51 | Reagovat

Pavle, byls to ty.. ahh

3 Vasek Vasek | 7. září 2006 v 12:15 | Reagovat

Dyt to je fuk - pravdu měl...

4 jirinka jirinka | 3. října 2006 v 14:45 | Reagovat

pravda pravda

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama