Převáděl lidi prchající před komunisty

11. června 2006 v 22:35 | Petricek
František Zahrádka se narodil v Děčíně, ale s rodinou žil v Českých Budějovicích. Na jaře roku 1949 s kamarády z 10. skautského oddílu tiskli a rozšiřovali protikomunistické letáky a převáděli lidi přes státní hranici. "Šumavu jsme znali dokonale, tak jsme to chtěli využít k něčemu užitečnýmu," vzpomíná dnes Zahrádka, který během půl roku převedl jedenáct lidí.

"Jednou jsem převáděl skupinu vojáků a za námi se strhla přestřelka. Bezpečnější než se vracet bylo přejít." Za hranicemi se setkal s americkými zpravodajci. "Napadlo mě, že by možná bylo lepší zůstat venku, ale byl jsem tam s důstojníkem Silvestrem Mullerem, který řekl: Jsme přece vojáci, vrátíme se. Žádný voják jsem nebyl, ale jako mladýmu klukovi mi dělalo dobře, že mě hrdina počítá za svého druha." Vrátili se s úkolem převést tajemníka litoměřického biskupa doktora Hofírka. "Chystali jsme tedy převod, ale to už o nás věděla OBZ (obranné zpravodajství). V den D došlo k nějakýmu kiksu a sebrali mě."
František Zahrádka byl odsouzen na dvacet let. Zápotocký v roce 1956 vyslyšel žádost jeho matky a trest Františkovi snížil na třináct roků. Když ho ale konečně propustili, neměl kam jít. Rodiče zemřeli. A tak se vrátil zpět na Bytíz do uranových dolů. Jako vyučený radiomechanik a autor několika patentů na zvýšení bezpečnosti práce pracoval až do důchodu v Bytízu na Příbramsku jako elektrikář.
"Když dneska vidím ty blbce bolševický, který na celém světě totálně zkrachovali, jak tady na nás dělají dodnes ramena!" stočí téma řeči k současnosti. Spisovatel Jan Beneš zjistil, že na Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu působí člověk, který za totality udával své spolupracovníky. Jeden před ním údajně řekl Lepší husa na pekáči, než Husák na Hradě a dostal jedenáct měsíců. "Já jsem o tom jednou promluvil v televizi," říká Zahrádka. "A tenhle člověk mě žaloval. Šest soudů jsem vyhrál, on se vždycky odvolal." Jinak klidnému muži se zvedá hlas. "Zatím poslední rozsudek mi nařizuje, abych se mu omluvil!"
zdroj: www.lidovky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vašek Vašek | 12. června 2006 v 14:29 | Reagovat

Dobrý, ale byli i tací převaděči, kteří lidi schválně navedli do záhuby, dokonce na plzeňsku žil mjeden takovej hajzl komunistickej a ten zabil asi 17 lidí, které měl převést přes hranice a mnoho dalších udal a jinak zlikvidoval.

2 herisu herisu | 21. června 2006 v 8:57 | Reagovat

hmm... ale ten poslední odstavec je drsnej... a bohužel má pravdu, že u nás na nás dělají ramena bolševici....

3 Jana Jana | E-mail | 19. srpna 2006 v 20:46 | Reagovat

Doporučuji navštívit památník Vojna u Příbrami. Má to ale svá ale. Naše slečna průvodkyně byla sice sympatická a milá, ale moc jsem uvítala, že náhodou se tam objevil i pan Zahrádka, který nás rovedl celým památníkem se skvělým výkladem. Moc si takových lidí vážím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama